Gospodarstvo

Za Slovenijo resno tveganje predstavlja tudi trgovinska vojna

Ljubljana, 27. 09. 2018 13.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Umar je občutno znižal napoved letošnje gospodarske rasti. Sloveniji za letos po novem napoveduje 4,4-odstotno realno rast BDP, potem ko je v spomladanski napovedi pričakoval 5,1-odstotno rast. Napoved za 2019 je Umar znižal s 3,8 na 3,7 odstotka, za 2020 pa zvišal s 3,2 na 3,4 odstotka.

Umar tako za Slovenijo, ki je lani beležila 4,9-odstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP), letos in prihodnje leto pričakuje ohranjanje razmeroma visoke gospodarske aktivnosti, se bodo pa rasti nekoliko upočasnile. 

"Nadaljevali se bodo relativno dobri gospodarski rezultati, tako glede gospodarske rasti kot tudi na trgu dela, se bodo pa stopnje rasti nekoliko umirile. Pomembno je, da govorimo o umiritvi, ne pa o padcu gospodarske rasti," je na novinarski konferenci v Ljubljani poudaril v. d. direktorja Umarja Boštjan Vasle.

Vasle napoveduje nadaljevanje dobrih gospodarskih rezultatov, se bodo pa stopnje rasti nekoliko umirile.
Vasle napoveduje nadaljevanje dobrih gospodarskih rezultatov, se bodo pa stopnje rasti nekoliko umirile. FOTO: Aljoša Kravanja

Nižja napoved izhaja iz nižje rasti tako slovenskega kot globalnega gospodarstva od pričakovanj v prvem letošnjem polletju. Podobno zgodbo govorijo tudi kazalniki razpoloženja med potrošniki kot podjetji v Sloveniji in svetu. "Njihove vrednosti so glede na pretekla leta še vedno zelo visoko, hkrati pa so se v zadnjih četrtletjih začele nekoliko zniževati," je pojasnil Vasle.

V primerjavi z ostalimi državami evrskega območja bo Slovenija imela dvakrat višjo gospodarsko rast

Kljub znižani oceni bo Slovenija v naslednjih letih dosegala praktično dvakrat višjo gospodarsko rast od evrskega območja. "To pomeni, da se bo nadaljeval proces dohitevanja razvitejših držav," je spomnil Vasle.

Umar Sloveniji za letos po novem napoveduje 4,4-odstotno realno rast BDP, potem ko je v spomladanski napovedi pričakoval 5,1-odstotno rast.
Umar Sloveniji za letos po novem napoveduje 4,4-odstotno realno rast BDP, potem ko je v spomladanski napovedi pričakoval 5,1-odstotno rast. FOTO: Thinkstock

Med dejavniki, ki bodo podpirali visoko rast, pomembno vlogo ohranja izvoz. Potem ko je Slovenija lani zabeležila 10,7-odstotno rast izvoza, bo ta po najnovejših napovedih letos 8,2-odstotna, prihodnje leto 6,6-odstotna in v letu 2020 7,1-odstotna. Izvoz bo ostal visok tako zahvaljujoč nadaljnjemu močnemu povpraševanju iz tujine kot nadaljnjemu izboljšanju učinkovitosti slovenskega izvoznega sektorja.

Pomembno bodo k rasti prispevale tudi investicije. "Ne le, da številka ostaja relativno visoka, ampak investicije ostajajo razpršene praktično med vse segmente," je poudaril Vasle.

Je pa prvi mož Umarja opozoril, da delež investicij, če ga primerjamo s celotnim BDP, ostaja pod tistim iz časa pred izbruhom krize; takrat je bil pri okoli 30 odstotkih, sedaj pa smo pri 20 odstotkih. "To pa je po svoje zaskrbljujoč podatek, če se zavedamo, da je naša gospodarska rast oz. naše približevanje razvitejšim državam v ključni meri odvisno prav od tega, koliko investiramo in kakšno produktivnost na koncu dosegamo," je izpostavil.

Medtem ko podjetja manj investirajo, pa hkrati poročajo o tem, da so njihove proizvodne zmogljivosti močno izkoriščene, v zgodovini Slovenije na rekordni ravni. Vprašanje je torej, zakaj se slovenska podjetja kljub izboljšanju razmer v okolju ne odločajo bolj za investicije, je izpostavil Vasle.

Rast zasebne potrošnje se bo pospešila

Rast zasebne potrošnje se bo medtem pospešila. Potem ko je lani znašala 1,9 odstotka, bo letos 2,7-odstotna, v 2019 bo 2,6-odstotna, leto kasneje pa 2,2-odstotna. Na Umarju rast kljub temu označujejo za zmerno.

Okrepila se bo tudi potrošnja države, ki je lani znašala 0,5 odstotka. Letos bo 2,7-odstotna, nato pa se bo umirila - v 2019 bo dveodstotna, leto kasneje pa 1,5-odstotna. "V ozadju je en ključni dejavnik, to je višja rast zaposlenosti v javnem sektorju," je pojasnil Vasle.

Kaj pa trg dela?

Umar napoveduje tudi ohranjanje ugodnih razmer na trgu dela. Visoke stopnje rasti sedaj že prinašajo določene omejitve za gospodarsko aktivnost, saj podjetja občutijo pomanjkanje delovne sile, je opozoril Vasle.

Po lanski 2,9-odstotni rasti zaposlenosti bo ta letos 2,8-odstotna, prihodnje leto 1,5-odstotna, v 2020 pa 0,8-odstotna. Število registriranih brezposelnih naj bi se letos zmanjšalo na 78.500, v prihodnjem letu na 73.900 in v 2020 na 69.300.

Pričakovati gre tudi rast plač, še posebej v zasebnem sektorju. Letos naj bi bila ta 2,3-odstotna, v 2019 2,6-odstotna in v 2020 triodstotna. V javnem sektorju pa bo plus letos 1,3-odstoten, v 2019 2,9-odstoten in v 2020 1,8-odstoten. To se lahko sicer spremeni glede na pogajanja vlade s sindikati javnega sektorja.

Inflacija se bo postopoma višala, a bo ostala zmerna. Po lanski 1,4-odstotni bo ta letos znašala 1,8 odstotka, prihodnje leto 2,1 odstotka in v 2020 2,3 odstotka, še dodaja Umar.

Zelo resno tveganje predstavlja tudi trgovinska vojna

Med ključnimi sporočili jesenske napovedi je Vasle izpostavil tveganja, ki so tokrat za Slovenijo relativno velika. "Tveganja so drugačna, kot so bila v preteklosti," je poudaril. "Drugačna so po vsebini in zaradi te drugačnosti ocenjujemo, da imajo potencial, da v večji meri prizadenejo slovensko gospodarstvo v primerjavi z drugimi."

Predvsem so problematična tveganja v mednarodnem okolju. Med drugim je Vasle izpostavil že uveljavljene carine in grožnje z novimi, možnost neorganiziranega brexita ter nedokončane procese v smeri krepitve institucij evrskega območja. 

Čeprav mednarodne trgovinske vojne zaenkrat prinašajo relativno majhen neposreden učinek na slovensko gospodarstvo, ocenjujejo pri Umarju, kljub temu gre za zelo resno tveganje, saj lahko prinese precej večje posredne učinke.

Na Umarju so med drugim izvedli tudi simulacijo učinkov že sprejetih carinskih ukrepov na Slovenijo. "S tehničnega vidika ugotavljamo, da ima to, kar je bilo doslej sprejeto, relativno majhen neposreden vpliv na Slovenijo," je povedal Vasle in dodal opozorilo. "Gre za zelo tehnično simulacijo, ki ne upošteva dejstva, da lahko carine pomembno vplivajo na pričakovanja posameznih segmentov gospodarstva, ta pričakovanja pa lahko po naši oceni v precej večji meri vplivajo na gospodarsko aktivnost," je izpostavil. "Vse je odvisno od tega, kako bodo reagirala podjetja oz. kako bodo ukrepi, ki vplivajo na manjšo mednarodno trgovino, vplivali na njihove investicije."

Če bi se trgovinska vojna zaostrovala, bi imela tako precej večji vpliv, kot ga lahko oceni tehnična analiza, je še pojasnil Vasle.

Izpostavil je, da je Slovenija v tem primeru še bolj izpostavljena kot kakšne druge države. "Obseg slovenskega izvoza bo ob koncu letošnjega leta znašal približno 85 odstotkov celotnega bruto domačega proizvoda, kar je zelo velika številka. Pri taki odprtosti imajo vsi ukrepi, ki sledijo mednarodni trgovini, precej večji vpliv."  

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (25)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Brabus
30. 09. 2018 15.39
+1
Bo Luka vse poštimal.
nikhrast
28. 09. 2018 15.35
+1
Da bo spet prišla kriza, recesija... vemo vsi, samo kdaj. Samo poglej po drugi vojni, pa skozi koliko kriz in recesij smo že šli.
politik70
28. 09. 2018 13.59
-1
Država je v letošnjem drugem četrtletju ustvarila presežek peto četrtletje zapored in najvišji presežek od prvega četrtletja 1999. Tokrat je znašal 151 milijonov evrov ali 1,3 odstotka BDP-ja. Javni dolg se je od konca prvega četrtletja zmanjšal na 72,8 odstotka BDP-ja. Kaj vam še ne gre v lajšte??????????
SadButTrue
03. 10. 2018 08.15
Bojan-F
28. 09. 2018 10.39
-3
G. Vasle Bostjan se z izjavo ... "... je Slovenija v tem primeru še bolj izpostavljena kot kakšne druge države." ... samo potrdil, kar je Mesec Luka povedal pred pol leta in kar vemo vsi.
nikhrast
28. 09. 2018 15.30
-1
Bojan-F
28. 09. 2018 15.46
-1
"Izvoz je 'Ahilova peta' slovenskega gospodarstva" ... in jaz dodajam "... Slovenije, ne samo gospodarstva".
nikhrast
28. 09. 2018 15.54
+1
Kaj bi pa drugega koz izvažali, majhna država ne more imeti ogromno notranjo prodajo, porabo... Gorenje ali Revoz lahko v nekaj dneh naredita zadost za notranjo porabo.
bojer
27. 09. 2018 21.01
+2
Zelo težko je več "požreti" kot imaš in to čaka obstoječo vlado. Ali bo predsednik vlade znal reči NE?
Infraping
27. 09. 2018 20.18
-1
otvorit če im se glava i u mozak sipati fini zlatnobijeli prašak iz svemira
Infraping
27. 09. 2018 20.17
-2
etul
27. 09. 2018 18.03
+5
Upam da so se zmotili,ker to pa ni dober znak,to sploh ni dobro,če se to uresniči bo ta vlada tanko tanko piskala,pol pa še Levico za vratom,nebi bil v Marjanovi koži.
Supervillain
27. 09. 2018 16.13
+10
Politika in zavajanje delavci pa delajo vedno bolj,ko je vedno več dela in prodaje to velja tudi za prihodnja leta kriza je za njih to,da se delavci opeharijo,ko jim plačo znižajo davke zvišajo in,da si države naberejo denar.
pbjr
27. 09. 2018 15.45
+9
Torej, kriza bo! Če ste kaj "nahrčkali", tem obdobju debelih krav, bo v redu. Kaj pa naši otroci in vnuki? Kajti naslednja kriza bo kruta!
TargetHacker
27. 09. 2018 15.32
+10
Izvoz se že manjša, super.... Hvala politikom, ki so sprejeli take (davčne) zakone, hvala pravosodstvu, da je tako nefunkcionalno in drago, hvala tudi vam, da ste volili ljudi, ki obtožujejo cvet slovenskega gospodarstva, med tem ko se ve, kdo krade davkoplačevalski denar.
gz9999
27. 09. 2018 15.44
+0
Rast izvoza se manjša, ne izvoz sam, to je velika razlika! :) Znižala se je NAPOVED, gospodarstvo še vedno hitro raste. Naučite se najprej brati, potem pa obtožujte vsevprek.
felix58
27. 09. 2018 17.02
+0
Target...bodi bolj konkreten in če veš, da je kdo kaj ukradel si dolžan leto naznaniti organom pregona, drugače si kaznivo dejanje storil ti...glede mojega glasu na volitvah pa kar zaveži gofljo, ker jaz bom volil po svoji presoji
gz9999
28. 09. 2018 09.06
+0
Kako lahko človek dobi minuse, če samo izpostavi dejstva?
TargetHacker
28. 09. 2018 10.48
+2
felix58, za tretjino računov in dokumentacije o raznih državno-politično-gospodarskih projektih, transakcijah... MANJKA in jih računsko sodišče NIMA. Kaj ni jasno? Pravilno, da greš volit po svoji presoji, saj menda nisi glasovalni suženj...
MKII
27. 09. 2018 14.55
-7
UMAR? Zakaj pa ni JANEZ?
kaoslovenac
27. 09. 2018 14.39
+0
Pa ne mi rečt, kaj takega... jst sem pa hotel že na 090 poklicat...
boy36
27. 09. 2018 14.36
+11
Začelo se je !
Homofobb
27. 09. 2018 14.29
+25
Lahko bi imeli tudi 100% rast.Nic ne pomaga,ko vecina zaposlenih dobiva do 650 Evrov neto place na mesec.
barbamama
27. 09. 2018 14.23
+12
Zanimivo, da UMAR izvede to gverilsko akcijo 14 dni pred začetkom pogajanj s sindikati javnega sektorja..... Kako prozorno.