Tujina

Ni ovir za Todorićevo izročitev Hrvaški

London / Zagreb, 23. 04. 2018 07.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, / An.V. / Ti.Š.
Komentarji
8

Sodišče v Londonu je odločilo, da bo Ivica Todorić, ki je osumljen finančnih goljufij, izročen Hrvaški. Odločitev ni pravnomočna, so pa v sedmih dneh mogoče pritožbe nanjo, nato bodo možni še nadaljnji postopki na višjih sodnih instancah.

Nekdanji dolgoletni predsednik uprave koncerna Agrokor Ivica Todorić bo izročen Hrvaški.

Na Westiminstrskem sodišču v Londonu so namreč objavili odločitev, da ne vidijo ovir za njegovo izročitev Hrvaški. Sodišče naj bi odločilo, da Todorićevo sklicevanje na politični pregon ni dovolj kredibilno, poroča Dnevnik.hr.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

A Todorića, ki je osumljen finančnih malverzacij v največji hrvaški družbi, ne bodo izročili nemudoma. Sodba namreč še ni pravnomočna in je zgolj na prvi stopnji, Todorić pa se lahko v sedmih dneh pritoži na odločitev.

Na Hrvaškem ocenjujejo, da bi celotni postopek glede na nadaljnje korake na višjih sodnih instancah in ne glede na končni izid lahko trajal od tri do šest mesecev. Todorić sicer ostaja v priporu.

Če pa bo sodba pravnomočna in sodnica dokončno odloči, da ga izroči Hrvaški, bo Todorić najkasneje konec poletja že doma, še poroča Dnevnik.hr.

Ivica Todorić je osumljen finančnih goljufij v družbi Agrokor.
Ivica Todorić je osumljen finančnih goljufij v družbi Agrokor. FOTO: POP TV

Todorićevi odvetniki so med obravnavo nasprotovali izročitvi nekoč najvplivnejšega hrvaškega poslovneža v domovino z argumentom, da je za pregonom Todorića politično ozadje. Sodnico so poskušali prepričati, da obtožnica proti Todoriću ni utemeljena, ker tožilstvo nima trdnih dokazov. Menili so, da bi lahko Todorić po izročitvi več let prestal v zaporu, preden se bi sojenje sploh začelo.

Odvetniki hrvaške države so vse navedbe obrambe zavrnili, trditve Todorićevih odvetnikov, da gre za politični pregon, pa je zavrnila tudi sodnica Emma Arbuthnot. Meni tudi, da preiskava proti Todoriću na Hrvaškem poteka hitro ter da je mogoče kmalu pričakovati obtožnico in začetek sojenja, so poročali hrvaški mediji.

Sodnica je v nadaljevanju sporočila tudi odločitev o priporu za Todorića, ki je po aretaciji novembra lani plačal varščino, da se lahko brani s prostosti. Njegov status je sodišče ohranilo, pod pogojem, da se bo vsak dan oglasil na policiji ter da po 21. uri ne bo zapuščal stanovanja, je poročalo hrvaško uredništvo regionalne televizije N1. Gre za poostrene varnostne ukrepe, saj je imel Todorić do danes obveznost, da se trikrat tedensko oglasi pri londonski policiji.

Čebo sodba pravnomočna bo Todorić najkasneje konec poletja že doma.
Čebo sodba pravnomočna bo Todorić najkasneje konec poletja že doma. FOTO: dnevnik.hr

Ena od Todorićevih odvetnic Jadranka Sloković je ob tem dejala, da je bila odločitev britanskega sodišča pričakovana.

Nekaj ur po objavi odločitve sodišča je Todorić stopil pred novinarje ter večkrat dejal, da je "izpolnil vse svoje cilje" in "zmagal". Napovedal je, da se bo pritožil na odločitev o izročitvi ter izkoristil vse pravne možnosti, ki jih omogoča britanski pravni sistem. Obenem pa je izjavil, da bodo "vsi presenečeni, ker se bo kmalu vrnil na Hrvaško".

Todorić je ponovil obtožbo proti hrvaškemu premierju Andreju Plenkoviću ter podpredsednici vlade in ministrici za gospodarstvo Martini Dalić, da proti njemu izvajata politični pregon. Izredni upravi v Agrokorju pa je prav tako vnovič pripisal kazniva dejanja, posebej ko gre za vlogo ameriškega sklada Knighthead Capital Management. Znova je ostalo tudi le pri obljubi, da bo "kmalu" objavil dokaze in argumente za svoje trditve proti vladi in izredni upravi.

Na novinarsko vprašanje, kaj se bo zgodilo s slovenskim Mercatorjem, je odgovoril, da je družbo pustil v "fantastičnem" stanju glede na tisto, v katerem jo je prevzel. Pričakuje, da bo Mercator postal eden vodilnih regionalnih trgovcev.

Med drugim je dejal, da v Londonu živi "skromno" s 15 funti na dan, ko sta skupaj s soprogo, pa zadostuje 50 funtov dnevno.

Hrvaški mediji so danes poročali, da Todorićevi živijo v Londonu z denarjem, ki ga je Todorićeva soproga dobila od prodaje družinske hiše, za katero naj bi dobila 250.000 evrov. Na sodišču je bilo tudi slišati, da so Todoriću blokirali nekaj manj ko 65 milijonov evrov premoženja na Hrvaškem in Nizozemskem ter v Veliki Britaniji in Kanadi.

Todorićevi odvetniki so med obravnavo, ki je potekala 10. aprila, sicer nasprotovali izročitvi nekoč najvplivnejšega hrvaškega poslovneža. Poleg trditve o političnem pregonu so sodnico poskušali prepričati, da obtožnica proti Todoriću ni utemeljena, ker tožilstvo nima trdnih dokazov. Menili so, da bi lahko Todorić po izročitvi več let prestal v zaporu, preden se bi sojenje sploh začelo. Odvetniki hrvaške države so vse navedbe obrambe zavrnili.

Nekoč najbogatejšega Hrvata in več njegovih bivših sodelavcev v Zagrebu sumijo finančnih malverzacij oziroma goljufij, ki naj bi Agrokor pripeljale na rob propada.
Nekoč najbogatejšega Hrvata in več njegovih bivših sodelavcev v Zagrebu sumijo finančnih malverzacij oziroma goljufij, ki naj bi Agrokor pripeljale na rob propada. FOTO: dnevnik.hr

Todorić je v pogovoru za hrvaško uredništvo regionalne televizije N1 sredi aprila priznal, da je med njegovim vodenjem podjetja prišlo do "kršitev vrste predpisov" pri izdajanju menic, a je odgovornost za to preložil na nekdanje pravnike družbe.

Nekoč najbogatejšega Hrvata in več njegovih bivših sodelavcev v Zagrebu sumijo finančnih malverzacij oziroma goljufij, ki naj bi Agrokor pripeljale na rob propada. Izročitev so od Velike Britanije lani zahtevali na podlagi evropskega pripornega naloga.

Hrvaška je aprila lani nato uveljavila zakon o izredni upravi v sistemsko pomembnih podjetjih in vodenje Agrokorja je prevzel izredni pooblaščenec hrvaške vlade. V letu dni je izredna uprava z upniki dosegla okvirni dogovor o poravnavi. Pričakujejo, da bodo končni dogovor dosegli pred 15. julijem, ko poteče rok za izvajanje izredne uprave v koncernu, ki je bil zrel za stečaj.

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Manu Cocker
24. 04. 2018 07.45
kaj pa bo imela Slovenija od tega???
aristotel
23. 04. 2018 17.23
+3
Od junaka do bedaka,Hrvaška država ga je podpirala to je dejstvo,sedaj pa ko je šlo vse veliko predaleč se mu pa odreka...kriv pa je sam,pohlep,pohlep,pohlep.
kolbek460
23. 04. 2018 16.45
+1
V državi Britiš in Sloveniji je možno z denarjem kupit tudi svobodo ,preko sodišča ,,,
Rolesx
23. 04. 2018 15.24
+6
So počakali da prepiše vse na hčerko in ženo in nič mu ne bodo mogli vzet
sagesse
23. 04. 2018 14.48
+5
Jah pač nima sreče,da se je rodil na hrvaškem.jankoviću je država slovenija,preko svojih inštrumentov odpisala 35,000,000 eu.... in,,, še vedno ima volilce,,,, todorič je bil ata in mama hrvaške, toda to mu prav nič ne pomaga,, in ga bodo začorili za vrsto let,, niti nima nobenih pristašev... hmmm včasih sem kar malo zavisten do hrvatov, kateri so očitno karakterno vseeno svetlobna leta daleč od nas....
sandi101
23. 04. 2018 14.11
+2
Kdaj bo pa zoki kaj zaprt? Ki dovolil prodati mercator... Ima še več masla na glavi kot todorovič...
Iluzionist
23. 04. 2018 14.11
+0
če bi šel v argentino, bi verjetno lahko ostal
Brusnjak Franc
23. 04. 2018 13.59
+5
TODORIĆ in Todorović ni eno in isto,novinarski klovn