Serije Magazin

V gradnji 50 jedrskih reaktorjev: kdo gradi in za koliko?

Ljubljana, 23. 07. 2019 08.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Mirko Vorkapić
Komentarji
132

V 31 državah po svetu trenutno deluje približno 450 jedrskih reaktorjev. Skupno proizvedejo 2506 milijard kilovatnih ur, kar pomeni nekaj več kot 10 odstotkov svetovne elektrike. Čeprav nekatere svetovne in regionalne sile zapirajo svoje jedrske elektrarne, druge (znova) vlagajo v njihov razvoj.

Po podatkih Svetovne jedrske zveze (WNA) se trenutno gradi približno 50 jedrskih reaktorjev v 15 državah, največ na Kitajskem in v Rusiji in Indiji. Čeprav izstopa Azija, se nove jedrske elektrarne postavljajo tudi v Evropi. Gradijo jih Velika Britanija, Francija, Finska in Slovaška. Medtem ko prve tri države prisegajo na francoski reaktor EPR, Slovaki zaupajo ruskemu izvoznemu hitu VVER. Kakšna je razlika?

Jedrski strokovnjak dr. Leon Cizelj meni, da je velik problem jedrske industrije pomanjkanje strokovnih kadrov.
Jedrski strokovnjak dr. Leon Cizelj meni, da je velik problem jedrske industrije pomanjkanje strokovnih kadrov. FOTO: Miro Majcen

"Francoski EPR je, v nasprotju z ameriškimi reaktorji s pasivnim varnostnim sistemom, usmerjen k agresivni varnosti. Francozi gredo v potrojeno, početverjeno varnost," je povedal dr. Leon Cizelj, vodja odseka za reaktorsko fiziko na Institutu Jožef Stefan. "Za primerjavo, za krški reaktor ameriške izdelave je značilna podvojena, mogoče potrojena varnost." Na drugi strani ruski VVER združuje kombinacijo pasivnega in aktivnega varnostnega sistema.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kot poudarja jedrski strokovnjak, Rusi niso šli v izvoz s černobilsko tehnologijo, temveč s precej bolj varnimi in pohlevnimi reaktorji VVER. "To so tlačnovodni reaktorji, ki delujejo na Madžarskem, Finskem, Slovaškem, v Bolgariji. Prihajajo z novimi projekti. S Finci imajo pogodbo o novem reaktorju. Pogovarjajo se z Britanci in Madžari. Pravzaprav, največ reaktorjev, ki se trenutno gradijo, je ruskih." Cizelj izpostavlja, da glavni razlog tiči v tem, da so edini, ki pokrivajo celoten krog produkcije jedrskih reaktorjev, "kar pomeni, da so, v primerjavi z Američani, Kitajci in Francozi, sposobni razviti reaktor in ga tudi narediti".

TEŠ 6 scenarij, ampak dražji

V Veliki Britaniji jugozahodno od Bristola so decembra lani začeli graditi jedrsko elektrarno Hinkley Point C1, ki bo Britance stala dobrih 22,5 milijarde evrov in naj bi bila zgrajena do leta 2025. Evropske države imajo sicer precejšnje težave z izpolnjevanjem gradbenih rokov in naraščajočimi stroški. Tretji reaktor v finski elektrarni Olkiluoto gradijo že 14 let, stroški pa so se v tem času skoraj potrojili, z 2,3 milijarde na 8,5 milijarde evrov. Elektrarna naj bi po zadnjih zagotovilih začela obratovati prihodnje leto.

Stroški gradnje jedrske elektrarne v Flamanvillu so se potrojili, začetek polnega obratovanja pa je odložen na leto 2022.
Stroški gradnje jedrske elektrarne v Flamanvillu so se potrojili, začetek polnega obratovanja pa je odložen na leto 2022. FOTO:

Še večje težave imajo v Franciji. Projekt gradnje tretjega bloka v Flamanvillu je bil sprva ocenjen 3,2 milijarde evrov, delovati pa naj bi začel leta 2012. A se je tudi tukaj zalomilo in stroški so se začeli višati, začetek obratovanja pa je bil odložen na konec leta 2022. Trenutno je projekt ocenjen na 10,9 milijarde evrov. Zgodbe s prestavljanjem rokov in množenjem stroškov v Sloveniji še predobro poznamo, a dr. Cizelj vendarle meni, da gre za specifično težavo jedrske industrije.

"Menim, da gre za kombinacijo več vzrokov, a tista ključna težava je, da izkušenih ljudi, ki so bili pri večjih jedrskih projektih v preteklosti, praktično ni." Naš strokovnjak izpostavlja, da v ZDA in Evropi ni bilo obnovitve generacij izvedencev za jedrsko tehnologijo. "Ko se je tik pred Fukušimo govorilo o jedrski renesansi, sta bila v ozadju skrita dva večja problema. Prvi je bil dobava opreme." Kot pojasnjuje dr. Cizelj, so se dobavne verige skrčile za enega ali dva uporabnika in čakalne dobe za kose opreme so se močno podaljšale. Drugi problem pa so bili izkušeni ljudje. "Če k temu dodate še družbeni pritisk, češ da jedrska energija ni najlepša, je to odvrnilo potencialno najboljše inženirje in kadre, ki so svoje kariere gradili drugod."

Jedrska elektrarna Pilgrim v ameriški zvezni državi Massachusetts je prenehala delovati 31. maja 2019.
Jedrska elektrarna Pilgrim v ameriški zvezni državi Massachusetts je prenehala delovati 31. maja 2019. FOTO: AP

Razmere so pripeljale do propada proizvajalcev na zahodu. Še v osemdesetih letih so namreč elektrarne gradili Švedi, Nemci, Britanci in Američani, ki so imelibv tistem času na trgu pet konkurenčnih podjetij. V tistem desetletju je bila povprečno zgrajena ena jedrska elektrarna vsakih 17 dni. Danes sta na zahodu tako ostala le Westinghouse, ki je bankrotiral, in francoski Framatome, ki bi skoraj bankrotiral, če ga ne bi francosko elektrogospodarstvo kupilo in rešilo pred propadom.

Trenutno najaktivnejši v jedrski industriji so na Kitajskem, kjer je država močno naklonjena jedrski energiji, saj je potreba po elektriki ogromna. Posledično, tako Cizelj, imajo ogromno kadrov, saj njihove univerze proizvedejo petkrat več jedrskih inženirjev kot Američani. Na Kitajskem sta svoj krst doživela tudi oba konkurenčna zahodna reaktorja, EPR in AP1000.

Vrnitev iz krize: povečanje jedrskih kapacitet v prihodnosti

Ob načrtovanju in gradnji novih reaktorjev pa so se nekatere države tudi odločile za povečanje zmogljivosti nekaterih jedrskih elektrarn. Gre za stroškovno učinkovit način pridobivanja novih zmogljivosti. Na ta način so bili okrepljeni številni reaktorji v ZDA, Švici, Španiji na Finskem in Švedskem.

Mednarodna agencija za energijo (IEA) se zavzema za zmanjšanje izpustov ogljikovega dioksida. V poročilu o svetovnih energijskih obetih za leto 2018 je IEA predstavila scenarij za povečanje svetovnih jedrskih zmogljivosti do leta 2040 za 25 odstotkov. Skupna proizvodna zmogljivost bi po načrtu morala znašati 12.466 gigavatov električne energije. S povečanjem števila jedrskih elektrarn v Aziji, zlasti na Kitajskem, bi se celotni jedrski prispevek k svetovni proizvodnji električne energije do leta 2040 zvišal na 13,5 odstotka.

jedrska energija banner
jedrska energija banner FOTO: 24ur.com

 

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (132)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

setisfekšn
22. 08. 2019 15.05
Transformerji
24. 07. 2019 12.45
+12
Poletno branje: več ko nas je, več elektrike potrebujemo. Bolj ko smo revni, bolj jo varčujemo. Pa pride, da je položnica za Vzajemno višja od položnice za elektriko.
vokindos
24. 07. 2019 09.06
+14
Nehajte nas že bombandirati s temi prispevki. Naj že enkrat začnejo graditi tisti NEK2 da bo enkrat konec.
JohannDoe
24. 07. 2019 10.26
-5
Glej, ne reče se zastonj "pranje možganov". Tvoja reakcija je želen končni cilj.
vokindos
24. 07. 2019 13.08
JohannDoe dva posta nižje lahko prebereš v odgovoru mojo reakcijo.
reakcionar
23. 07. 2019 20.17
+3
Reaktor Made in China. Takoj kupim.
Zmaga Ukrajini ...
23. 07. 2019 19.39
-22
Pa kaj ste zadnje čase tako navalili na nuklearke? A je tudi vas potegnilo v Černobilski turizem? Res je, da gre za brezogljično proizvodnjo, kar pa še zdaleč ne pomeni, da je čista. "Pohlevni" reaktor ??? Povejte to Japoncem ob Fukushimi.
vokindos
24. 07. 2019 09.07
+2
Treba je soliti pamet da ne bo nasprotovanja gradnji NEK2
antilevi?ar
24. 07. 2019 11.35
+5
Kakšni Fukošimi? Tam se ljudje sončijo in kopajo, odprli so novo plažo, kje je ta bavbav, ki se vleče od bombardiranja Nagasakija in Hirošime z zažigalnimi bombami. E ja Nuke bavbav pobira svoj davek.
triestino
24. 07. 2019 12.22
+7
Tam ni bil problem reaktor, pac pa potres in tzunami - lokacija torej! Prihodnost je vsekakor v jederski energiji!
Zmaga Ukrajini ...
26. 07. 2019 11.51
+3
Lokacija? No, Japonska leži na Pacifiškem ognjenem obroču, torej so potresi stalnica, zato so tudi dobro pripravljeni nanje. Imeli so zgrajen valobran prav zaradi tsunamija, ki pa je bil žal prenizek, saj je bil tsunami visok med 13 do 15 m. Ob samem potresu so se reaktorji itak samodejno ustavili, torej je zmanjkalo elektrike, zato so za hlajenje vklopili dieselske generatorje, ko pa je tsunami po slabi uri zalil vse, je bila katastrofa neizbežna. Hlajenje reaktorja je bilo ustavljeno, sredica se je začela taliti, prišlo je do nekaj eksplozij in v okolje se je sprostila radioaktivna kontaminacija. Seveda je zdaj polno "strokovnjakov", ki bodo trdili, da ni bilo zaznati nobenih odstopanj od običajnega glede mrtvorojenih ali otrok s hudimi genetskimi napakami, pa da ni nič kaj več tudi rakavih obolenj, itd., ampak dejstvo je, da so vse te floskule namenjene ljudem, ki se rade volje pustijo nategnit. Ker dejstvo je, da so precej daleč od Fukushime našli precej radioaktnivnih rib in morskega življa. Toliko o tem. Hočem reči samo to, da se nesreče dogajajo in ko se ta zgodi v nuklearki, je škoda neprimerljivo večja, posledice pa dolgotrajnejše. Pa četudi v teoriji velja za "čisto" energijo. Ko pride do "štale", je daleč najbolj "umazana". Če vas je prepričal "Černobilski turizem" in kopanje ob Fukushimi, ... izvolite.
Ricketts
23. 07. 2019 12.52
+40
Pozabili ste omeniti še najnovejše hitre oplodne reaktorje. To so reaktorji najnovejše četrte generacije, danes odlično delujeta dva tovrstna reaktorja, oba pri mestu Belojarsk v Rusiji. Starejši ima 600 megavatov električne moči in dosega zavidljivo 80-odstotno razpoložljivost. Pred kakšnim letom pa so zagnali še enega z 800 megavati moči. Z obema imajo zelo dobre izkušnje.
Uporabnik458403
23. 07. 2019 12.44
+46
Potrebno je zmanjsati stevilo prebivalcev na svetu...... Povecanje stevilo ljudi bo vplivalo na pomajkovanje vsega, predvsem pa pitne vode in ljudje se bodo bolj rinili tja, kjer je voda......... Ko pa vse drzave sledijo je rasti in dobicku pa je logicno, da bo enkrat ta bolon pocil...... Takrat bo prava kriza.....
26277
23. 07. 2019 14.12
+25
V Evropi, število ljudi - prebivalstva ne narašča, razen teh...ki hočejo staro celino razbit...USA, G.B.
fairplayy
23. 07. 2019 11.06
-19
ko bo družba postala racionalnejša z porabo energije in se odrekla potrošniški miselnosti bo potreba po energentih padla za 80% dokler bo šla potrošnja v nebo bo vedno več jederskih el. in vedno večja verjetnost napak tako pri obratovanju kot pri skladiščenju jedrskih odpadkov.
yaxscdvf
23. 07. 2019 11.07
+18
Hja, potrošniška miselnost pa je gonilo civilizacije, BDP-ja,....., delovnih mest,...
jozes12
23. 07. 2019 11.12
+22
Točno tako! Zato je tudi pomembno, da tudi ne gradimo več avtocest - to je že obljubil en minister, ko je rekel, da ne bo avtoceste iz Kočevja, ker kako bi pa zgledalo, da se celo južna Notranjska vozi na delo v LJ. Torej treba jim je preprečit! No... tako razmišljanje je potem enako, kot tole... najboljše, da ljudje niti več ne delajo v službi, ker potem imajo denar .. in potem zapravljajo in s tem se ustvarja potrošniška družba. Torej vse ukinit!??? Racionalnost je potrebna predvsem pri razmišljanju!
stromar5
23. 07. 2019 11.20
+23
Takšne drastične rešitve seveda ne pridejo v poštev. Učinkovita raba energija navadno pomeni večjo porabo elektrike, saj to pomeni uporabo naprav z višjimi izkoristki, npr. električne avtomobile, toplotne črpalne. Seveda pa je treba upoštevati od kod ta elektrika pride, če je proizvedena s starimi premogovnimi elektrarnami, ki imajo izkoristek 25 %, nismo naredili nič. Kvečjemu korak nazaj.
fairplayy
23. 07. 2019 15.17
-4
Hja, potrošniška miselnost pa je gonilo civilizacije, BDP-ja,....., delovnih mest. Ravno obratno kapitalizem in pohlep po vedno rastoči potrošnji mora postati stvar zgodovine
fairplayy
23. 07. 2019 15.20
-5
ljudje naj delajo kar je pomembno za preživetje in kar ni energetsko potratno to so ponavadi visokotehnološki izdelki ter miselnost, ki se je bojijo dinozavri med lobiji
TeamViewer
24. 07. 2019 10.06
+2
g.fairplayy Vam pa niso znane osnove ekonomije in razvoja družbe?
JohannDoe
24. 07. 2019 10.29
@team Đaba teorija, ekonomija in filozofija, ko trčiš na omejitve fizike. Saj veš, da ne moreš več narest kot lahko nekje vzameš. Ipd.
sonofabitch
23. 07. 2019 11.00
+5
Ko gledam kvaliteto kitajskih izdelkov predvsem mehanskih človeka kar strese, da imajo toliko jederskih central.
KungFuPanda
23. 07. 2019 17.55
+8
Očitno gledaš samo kvaliteto kitajskih POCENI izdelkov. Ker "Evropski" kvalitetni izdelki so velikokrat kitajskega izvora, mogoče sestavljeni v EU. Še to včasih ne, samo etiketa je druga, pa nekajkrat višja cena. Sam zelo težko naletim na izdelek, ki ne bi izviral na Kitajskem. Recimo tole zdaj pišem z znamke Huawei.
disorderliness
24. 07. 2019 13.51
+1
On je napisal na napravi Rade KoNčar. Domov se je pa pripeljal z Yugotom, ne pa 3/4 kitajskim Golfom.
JohannDoe
23. 07. 2019 10.34
-10
Je pa super, da Kitajci, kot tehnološko najbolj napreden narod, prevzemajo celo zadevo, ostali pa propadajo in zapirajo vrata. Želim si, da v naš drugi blok vgradimo kitajsko tehnologijo in gremo v korak s svetom. Če že Enrona ni več, da bi nam zgradil novi T6... ampak profesionalno, predimenzionirano za 100 let, ne kot ti šlampasti Francozi.
hansola
23. 07. 2019 12.42
+3
Tehnološko najbolj napreden narod a uporabljajo pa tehnologije drugih držav? Malo sanjaš :D
tarzan13
23. 07. 2019 10.31
-7
olimpija jih je dobr nasula domžalam , s kar 4:2
mufflon
23. 07. 2019 10.58
+1
tarzan13
23. 07. 2019 11.04
+2
Aven
23. 07. 2019 10.22
-5
OK - popravek glede krvi: V 30-ih letih prejšnjega stoletja je bilo ugotovljeno, da ima hemoglobin magnetne lastnosti, ki se razlikujejo glede na to, ali prenaša kisik ali ne. Ko hemoglobin ne prenaša kisika, je bolj občutljiv ali paramagneten od krvi s kisikom.
Aven
23. 07. 2019 10.24
-1
JohannDoe
23. 07. 2019 10.36
+5
Jaz, ko včasih taborim, sploh ne rabim kompasa. Gledam kam se mi dlake obrnejo. Zafrkne me edin to, da nikoli ne vem kje dejansko je tisti dan magnetni pol.
Thinc25
23. 07. 2019 10.13
+10
EU najmanj škode naredi okolju, potem pa bodo levičarji trdili, da smo mi krivi za toplotne spremembe in druge spremembe in smo zato dolžni sprejemati "pribežnike", tudi nobenih vojn niso zakuhale EU države.
Arabo Hest
23. 07. 2019 12.47
+7
EU države niso zakuhale nobene vojne? A se šališ ali pa si pozabljiv. Britansko-argentinska (falklandska) vojna? Bili so zraven pri zakuhavanju pri vseh vojnah na bližnjem vzhodu (Libija, Irak, Zalivska vojna, ....), predvsem Britanci in Francozi....
JohannDoe
23. 07. 2019 09.53
-3
Meni je najbolj všeč, če so pri gradnji vpletene zdrave ameriške firme kot je bil Enron. Firme, ki nikoli niso zrasle v socializmu in vejo kako se zadevo streže. Pošteno. Nikoli ne zgradijo česa preveč ali preveč zaračunajo. No, lahko je tudi francoska ali angleška, samo da ni socialistična.
procesoid
23. 07. 2019 10.01
+23
Enron je pojem za škandale, kaj blebečeš....
yaxscdvf
23. 07. 2019 10.04
+18
Če ga natančno prebereš, boš zasledil sarkazem
JohannDoe
23. 07. 2019 10.05
-5
Gotovo se motiš. Pri nas je socializem in korupcija. Tujci so rešitev. Tam je kapitalizem.
Borut Stari
23. 07. 2019 11.04
-4
V Sloveniji naj bo kapitalizem ali pa je ne bo.
Predator007
23. 07. 2019 12.04
+10
V sloveniji je njvecji problem pohlepolizem
Ate_ist
23. 07. 2019 17.40
+3
pohlepolizem pa pri vsem skupaj barv ne izbira. zanj so dobri tako beli kot rdeči rjavi črni predvsem pa ljubitelji zgolj svojih žepov.
antilevi?ar
23. 07. 2019 09.51
+25
In mi bi našega ukinili,.ma bravo zlobenija, bolje, da se vrnemo nazaj čuvati ovce
JohannDoe
23. 07. 2019 09.57
-9
Dokler je še čas, je treba najti kakega investitorja oziroma izvajalca kot je bil Enron. In ima da imamo dva nova bloka po konkurenčni ceni preden se klima obrne.
nebel
23. 07. 2019 09.48
+12
Zeleni in okoljevarstveniki so, ko so se začeli ukvarjati s politiko in stroko, oboje uničili do konca. Sama usta brez vsebine, le da se je denar stekal na njihov mlin. Plačuje pa cel svet samo nekaj let kasneje, ko bo treba vso toplo vodo odkriti in vzpostaviti še enkrat.
Aven
23. 07. 2019 09.47
+18
Ej, koliko mislite da so dobili denarja - za vrsto člankov v zadnjih dveh tednih? Seveda mislim na 24ur.
JohannDoe
23. 07. 2019 09.59
+3
Prepričan sem, da ravno toliko kot so na 24ur prikazali. Vleklo se bo pa še do jeseni. Dolgoročne PR strategije.
mertseger
23. 07. 2019 09.41
+44
Problem predvsem "naravovarstvenikov" je v tem da nimajo pojma o delovanju elektroenergetskega sistema. In potem enačijo sončne leektrarne z jedrskimi kar se proizvodnje tiče. Sicer s tem ni nič narobe ker še precej energetikov ne razume delovanja EE sistema, ker je vse prej kot enostavno. Problem nastane ker imajo ti #naravovarstveniki# toliko vpliva, da na koncu naredijo več škode kot koristi pa se tega niti ne zavedajo. Dober primer je bil ćlanek nekaj dni nazaj, orto ekologa, ki je zagovarjal zaprtje jedrskih elektraren, ko je za razliko od naših naravovarstvenikov začel dejansko študirati problematiko proizvodnje električne energije pa je ugotovil da brez jedrske energije pač ne bo šlo.
Aven
23. 07. 2019 09.46
-9
Kako misliš da nimajo pojma? Ne enačiti vseh naravovarstvenikov.
yaxscdvf
23. 07. 2019 09.46
+60
Hec je v tem, da tile naravovarstveniki niso elektrotehnik, inžinirji, naravoslovci, ampak so neki filozofi, umentiki, fdv-jevci,.....
Aven
23. 07. 2019 09.50
-14
Da nekateri niso vrhunski inženirji - NE DRŽI. Nekateri pač vedo več in zato osveščajo druge.
jakec1575
23. 07. 2019 09.53
+9
Dejstvo je, da koncept vetrnih elektrarn deluje, ce imas vec polj kot potreb po elektriki. Tako lahko sistem manj zaniha, ce kje veter izpade. Se pa strinjam s tabo, da mnogi, ne razumejo potovanja elektricne energije in obnasanja sistema ter prenosa. Hkrati se dogaja revolucija atomizirane uporabe el. energije z baterijami oz vodikarnami. V odročnih krajih bo to prihodnost, sa je gradnja omrezja predraga in nerentabilna. Nek zaselek bo imel 2 obnovljiva vira in ustrezno hranjenje energije za vrsno porabo v obliki zmogljive baterije (material) ali vodikarne (nic izpustov CO2)
jakec1575
23. 07. 2019 09.55
+5
glede sistemskega ohranjanja omrezja pa bodo se vedno potrebne velike elektrarne. Jedrska energija trenutno stavi na fizijo, vendar bo nekoc prihodnost fuzija in drugacne vrste fizijske elektrarne.
jakec1575
23. 07. 2019 09.56
+2
z boljsim izkoristkom, kot je to do sedaj, kar je 1% goriva.
yaxscdvf
23. 07. 2019 09.56
+13
Sam ta koncept v Sloveniji odpade. Nimamo stalnega vetra, če pa že je veter je pa večinoma burja, na katero praktično ne moreš furat vetrnic.
mertseger
23. 07. 2019 09.57
+17
Zato ker jih vsak teden poslušam in gledam po TV kakšne neumnosti govorijo. Oni enačijo vse samo na osnovi priključne moči ne pa proizvedene energije. Ker ne ločijo ene in druge stvari. Še če jih daš skupaj se skregajo, eni so proti vetrnim, drugi proti hidro, med sabo se ne znajo zmenit.
mertseger
23. 07. 2019 09.59
+11
Jakec, se moraš vprašat kako pa prideš do baterije in kako se proizvaja vodik, poglej si ta dva procesa pa boš videl da je daleč od nič izpustov CO2.
stromar5
23. 07. 2019 10.34
+15
@jakec1575 Previsoka proizvodnja je ravno toliko nevarna za stabilnost omrežja kot prenizka, če ne še bolj. Vetrne elektrarne bi morale sodelovati v regulaciji frekvence in v nekaterih državah to že prakticirajo (tudi sintetično inercijo, če nekoliko bolj poznaš zadeve). Problem pa nastane, ko je proizvodnja vetrnic nizka na večjem območju. Če k temu dodamo še oblačno vreme in praktično ničelno proizvodnjo sončnih elektrarn, je problem še toliko večji. Tako kot si rekel, še dolgo bodo potrebne velike proizvodne enote, ki zagotavljajo stabilno obratovanje omrežja.
mertseger
23. 07. 2019 10.36
+7
Previsoka proivodnja ni bolj nevarna ker lahko še vedno izklopiš elektrarno. Če pa nimaš se pa sistem sesuje če ne izklopiš porabnikov.
stromar5
23. 07. 2019 10.47
+4
@mertseger EES vedno obratuje z rezervo, tako da izpad proizvodnje (do 3.000 MW v celinski Evropi) ne povzroči večjih težav. Izklop enega srednjenapetostnega izvoda (pofrekvenčna zaščita) ni toliko kritična kot izklop npr. NEK-a (nadfrekvenčna zaščita), kar lahko povzroči velike težave s stabilnostjo (nihanja). Poleg tega je razpad EES praktično nemogoče preprečiti, če frekvenca pade pod 47,5 Hz ali naraste nad 51,5 Hz. Navzgor je nižja toleranca.
Do amena
23. 07. 2019 09.40
-48
Namesto da bi se aktivirali za soncno, vetrno in termo, delajo najslabse...nuklearno...problem je voda, katera je kontaminerana...
yaxscdvf
23. 07. 2019 09.47
+31
Voda kontaminirana? A bejžno. Boš rekel, da je Sava od Krškega naprej kontaminirana?
jozes12
23. 07. 2019 09.59
+32
Voda je že v osnovi radioaktivna. Enako mleko, še bolj pa vino. Banana tudi, celo tako, da se uporablja za laično merjenje radioaktivnosti hrane. Govorimo o banani ekvivalentni dozi. Zanimivo je bilo, da je bila voda radioaktivna že preden smo imeli jedrske elektrarne. Vse okoli nas je radioaktivno :) Drugače je pa voda, ki je v reaktorju v Krškem fizično povsem ločena od vode, ki gre na turbino, in ta voda ki gre na turbino je zopet fizično povsem ločena od savske vode, ki hladi paro/vodo iz turbine. Torej, malo je treba prebrati ... ker neznanje je največja hiba vseh nas
JohannDoe
23. 07. 2019 10.01
-1
Če pogledam na zemljevid, bi jaz jar rekel, da ja.
yaxscdvf
23. 07. 2019 10.07
+11
jozes12, eni to presneto dobro vemo, da so vode ločene ( tudi pri daljinskem ogrovenju, toplovodu, govorimo o primarni, sekundarni in celo tercialni vodi). Ampak enimmbrihtolom to ni jasno.
skradin
23. 07. 2019 10.11
+9
jozes12.........bravo, v tvojih komentarjih je opaziti da obvladaš sisteme v nek ter jedrsko industrijo....!!!
Salto_morale
23. 07. 2019 10.19
+3
Sosedova Jozefa je tercialna, voda je terciarna ...
Common_sense
23. 07. 2019 11.03
Ma ti si pa pameten do amena. Kaj si studiral?
procesoid
23. 07. 2019 09.32
+4
Potem je glede na začetne cene projektov s kasnejšimi aneksi v milijardah € več TEŠ6 projektov po svetu, tudi v najbolj razvitih in po podatkih najmanj koruptivnih državah? Zanimivo..