Glasba

Anže Rozman: Nisem si mislil, da bom sodeloval z enim največjih skladateljev našega časa

Los Angeles/Ljubljana, 10. 04. 2022 08.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Klavdija Zver
Komentarji
7

Ljubljančan Anže Rozman je leta 2018 spakiral kovčke in se preselil čez Atlantik, kjer je dobil enkratno priložnost sodelovanja z enim najbolj znanih in najboljših skladateljev našega časa, Hansom Zimmerjem. A njuno sodelovanje se ni zgodilo kar po sreči, saj Rozman že od otroštva obožuje glasbo, ko se je vpisal na Srednjo glasbeno in baletno šolo v Ljubljani, pa je vedel, da si želi postati skladatelj. Sedaj je eden izmed 12 skladateljev, ki so zaposleni v podjetju Hansa Zimmerja, in sodeluje pri ustvarjanju glasbe, ki jo lahko slišimo v filmskih in televizijskih uspešnicah po vsem svetu.

Pred prvim koncertom Hansa Zimmerja v Ljubljani smo se pogovarjali z Anžetom Rozmanom, skladateljem, ki je že četrto leto zaposlen v podjetju Bleeding Fingers Music, katerega soustanovitelj je prav Zimmer. Rozman se je leta 2018 na skladateljevo povabilo preselil v Los Angeles, kjer od takrat dela in živi, a kot pravi, vsak dan pogreša Slovenijo in prešteva dneve, ki jih preživi na drugi strani luže. Rozman nam je zaupal, kako poteka sodelovanje z zvezdnikom, kot je Zimmer, kaj mu je najbolj všeč pri njegovem delu in česa si želi v prihodnosti. 

Anže Rozman
Anže Rozman FOTO: Jure Matoz

Že nekaj let sodeluješ s Hansom Zimmerjem. Kako poteka vajino sodelovanje?

Na Hansovo povabilo  sem se leta 2018 preselil v Los Angeles, kjer sem od takrat naprej zaposlen kot skladatelj v podjetju Bleeding Fingers Music, ki ga  je leta 2013 soustanovil s Stevom Kofskyjem in Russllom Emanuelom. Pri Bleeding Fingers pišemo glasbo tako za filme kot tudi za televizijo. Trenutno nas je zaposlenih 12 skladateljev. Pri Bleeding Fingers Music smo tako res kar velik tim, katerega velik del je seveda tudi Hans. Vsak projekt začnemo z brainstormingom, ko razglabljamo o raznoraznih idejah. Vedno je najpomembnejše, da najdemo pravo melodijo, prave harmonije, prave zvoke za določeno dokumentarno serijo ali film. Vedno nam je pomembno, kako kar najbolj oplemenititi zgodbo, ki jo želita režiser in produkcijska ekipa povedati s svojim projektom. Za novo dokumentarno serijo o dinozavrih Prehistoric Planet, ki bo premiero doživela 23. maja in katere producent je Jon Favreau, pripovedovalec pa David Attenborough, smo tako med sestanki prišli na idejo o izdelavi instrumentov iz kamnov in kosti (od dinozavrov so namreč ostali le fosili, okamenele kosti). Tako smo za ta projekt izdelali "koščeno violino" in "koščen violončelo". Zanimiv zvok teh instrumentov pomaga gledalca transportirati 65 milijonov let v preteklost, v dobo dinozavrov. Skupaj s Hansom in Karo Talve smo ustvarili glasbo za celoten projekt. Kot zanimivost lahko omenim, da je pihala za projekt za nas snemal tudi Boštjan Gombač.

Kaj ti je najbolj všeč pri tvojem delu in česa res ne maraš?

Že od zgodnjega otroštva v glavi slišim glasbo, ki je prvinsko moja. Okoli desetega leta starosti sem glasbo, ki mi je igrala v glavi, začel zapisovati. Ko sem bil star 16 let, sem se vpisal na Srednjo glasbeno in baletno šolo v Ljubljani in se začel spogledovati z idejo, da bi lahko nekoč mogoče postal poklicni skladatelj, nikoli pa si nisem mislil, da bom lahko nekoč prilezel tako daleč in sodeloval z enim izmed največjih skladateljev današnjega časa. Pri mojem delu mi je najbolj všeč delo samo! Vsak dan lahko ustvarjam in to je moj primarni poklic. Naš poklic je izredno tekmovalen, zato sem zelo sem počaščen, da sem eden izmed redkih, ki jim je uspelo.

Seveda naše delo zahteva veliko marljivosti, zagnanosti in strasti do ustvarjanja. Velikokrat sem v studiu po 12 ur, in to sedem dni v tednu. To je najtežji del našega poklica. Seveda se pazim, da ne izgorim. Vsako noč poskušam spati osem ur in zjutraj vsaj pol ure telovaditi. Za dodatno sprostitev pa imam na balkonu tudi pravi "slovenski" vrtiček.

Anže Rozman v studiu v ZDA.
Anže Rozman v studiu v ZDA. FOTO: osebni arhiv

Katero delo Hansa Zimmerja ti je najljubše? Pri katerih si sodeloval tudi ti? Kaj izpod tvojih prstov smo lahko slišali v filmih, ki smo jih gledali tudi v Sloveniji?

Najbolj mi je pri srcu njegova glasba za film Gladiator. Še vedno se spomnim, kako sem kot 12-letnik občudoval ta film in glasbo v njem. V Sloveniji je bila pred nekaj časa predvajana dokumentarna serija BBC Sedem svetov, en planet (Seven Worlds, One Planet). Glavno temo za serijo sta napisala Hans in Jacob Shae. Za serijo sem ustvarjal dodatno glasbo. Res sem bil ponosen, da sem lahko ustvaril glasbo za segment o slovenski človeški ribici v epizodi o Evropi.

Hans Zimmer prihaja prvič v Slovenijo. Si mu dal kakšne napotke o naših koncih?

Res sem vesel, da bo Hans s svojim bendom in orkestrom prišel v Slovenijo. Koncert je res odličen! Imenitno glasbo izvajajo res svetovni glasbeniki. Med njimi je tudi slovenska tolkalistka Aleksandra Šuklar! Spomnim se, kako sem imel po njegovem koncertu leta 2017 na Dunaju okoli polnoči z njim in Stevom Kofskyjem intervju za svojo morebitno zaposlitev pri Bleeding Fingers. S Hansom se o njegovem obisku nisem pogovarjal, če pa bo slučajno prebral ta intervju, bi mu res predlagal obisk Hiše Franko Ane Roš ob zelenomodri Soči v prelepem Kobaridu.

Studio Anžeta Rozmana.
Studio Anžeta Rozmana. FOTO: osebni arhiv

Nam zaupaš kakšno zabavno podrobnost o Zimmerju?

Hans vedno rad obuje barvite nogavice! 

Kateri tvoj projekt, s katerim si se ukvarjal v zadnjih letih, ti je ostal najbolj v spominu? Zakaj?

Vsak projekt ima svoj čar. Težko bi izbral najljubšega. V zadnjih letih sem ustvarjal glasbo za res izjemne dokumentarne filme produkcijske hiše BBC (The Planets 2019, Universe 2021, Seven Worlds, One Planet 2019). V zelo lepem spominu mi je ostalo tudi ustvarjanje glasbe za slovensko TV-serijo Primeri inšpektorja Vrenka. Vedno sem vesel, ko kdo iz Slovenije pokliče zaradi sodelovanja. Trenutno najbolj pričakujem premiero serije Prehistoric Planet. Že od nekdaj sem občudovalec dinozavrov. Kot otrok sem vestno zbiral vse revije Dinozavri,  ki so tedensko izhajale med letoma 1993 in 1994 in ki mi jih je kupoval dedi Lojze Vodovnik, tako da mi je Prehistoric Planet še posebej blizu. Res smo ponosni na to, kar smo ustvarili, in komaj čakamo premiero 23. maja. Vedno pa se rad spominjam tudi svojega delovanja pred letom 2018. Z mislimi se rad vrnem k sodelovanju s skupino Laibach, ekipo Cvetja v jeseni, Matjažem Vlašičem, Evo-Nino Kozmus, Slovensko filharmonijo in orkestrom RTV Slovenije.

V ZDA si že nekaj let. Pogrešaš Slovenijo? 

Res je. Tu sem že štiri leta, tri mesece in 15 dni, če prav računam. Vsako sekundo preteklega časa sem pogrešal in še vedno pogrešam Slovenijo. Domotožje je moj največji sovražnik. Ni mi enostavno biti stran od prelepe dišeče zelene Slovenije in predvsem stran od družine. 

Anže Rozman
Anže Rozman FOTO: osebni arhiv

S čim se trenutno ukvarjaš?

Trenutno smo v zaključnih fazah projekta Prehistoric Planet.

Bi se še kdaj vrnil ter živel in delal v Sloveniji?

O vrnitvi sanjam vsak dan. Trenutno to žal ni mogoče, a se v domovino poskušam vrniti kar se da pogosto. Med pandemijo je bilo zelo težko, saj zaradi vize nisem mogel potovati in me v Slovenijo ni bilo kar 19 mesecev. Od avgusta 2021 pa sem se v Slovenijo na oddih vrnil že trikrat. V Sloveniji imam tudi studio, tako da lahko za Bleeding Fingers krajši čas delam tudi na daljavo.

Kaj načrtuješ za prihodnost?

Načrtujem čim več potovanj v Slovenijo (smeh). O prihodnjih projektih pa žal še ne smem govoriti.
 

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Betuul
10. 04. 2022 13.06
+5
Pogum je poplačan! za Anžeta Čestitke 🎻k uspehu
Betuul
10. 04. 2022 15.18
+6
Dobra novica ! in🍎navdiha za naprej! za Anžeta
Mr famulistic
10. 04. 2022 12.36
+3
Zmaga Ukrajini ...
10. 04. 2022 12.17
+5
Res lepo,... čestitke.👍
forti5
10. 04. 2022 11.20
+6
Čestitke, čestitke in še enkrat čestitke.
Rožice so zacvetele
10. 04. 2022 10.42
+8
Kako prijetno je prebrati, da so naši ljudje tako uspešni. Čestitke!
Uporabnik1812060
10. 04. 2022 09.58
+9
Bravo, k takim mojstrom, kot je Zimmer sigurno ni lahko priti. Iskrene čestitke in uspešno kariero želim še naprej!