Znanost in tehnologija

Nasin rover začel z zbiranjem dokazov o življenju na Marsu

London, 17. 05. 2022 16.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nasin rover Vztrajnost, ki je že od februarja lani na Marsu, bo v naslednjih dneh začel pregledovati kamnine in zbirati vzorce za preiskave. Znanstveniki upajo, bodo po analizi vzorcev še korak bližje razrešitvi uganke o življenju na Marsu. Kljub temu so znanstveniki previdni. "Da bi lahko trdili, da obstaja življenje na drugem planetu, moramo imeti ogromno dokazov," opozarja vodja Nasinega projekta.

Rover Vztrajnost je na Marsu pristal sredi 45 kilometrov širokega Marsovega kraterja Jezero. V kraterju je bilo najverjetneje široko jezero, ki je obstajalo pred milijardami let. Naloga roverja je, da s pomočjo svojih orodij in instrumentov zbira podatke iz svoje okolice in proučuje kamnine. 

Tokrat je Nasin rover dosegel velik mejnik v svoji misiji na Marsu. V torek se bo šestkolesni robot začel vzpenjati po starodavni delti v kraterju. Najprej se bo povzpel navkreber in se na nekaj mestih ustavil in pregledal skale, ki bi lahko vsebovale dokaze o preteklem življenju na planetu. 

Prva fotografija roverja Vztrajnost z Marsa
Prva fotografija roverja Vztrajnost z Marsa FOTO: NASA

Nato se bo robot začel spuščati in pobirati kamnine, ki jih bo odložil na dnu, kjer jih bodo lahko pobrale druge misije. Cilj je, da se te kamnine po letu 2030 vrnejo na Zemljo za podrobno analizo. 

Delta je sicer reliefna oblika, kjer se reka razlije ali upočasni svoj tok in ob tem odlaga snovi. Znanstveniki upajo, da je reka v krater nanesla usedline, v katerih bi lahko našli sledi o življenja na planetu. "Reke s seboj prinesejo usedline s hranili, ki so pomembne za obstoj življenja,"  je za BBC pojasnil znanstvenik, ki sodeluje pri misiji Sanjeev Gupta

"Delta v kraterju Jezero je glavni cilj Vztrajnosti," je povedala znanstvenica Katie Stack Morgan in dodala, da bi lahko zbrani vzorci pripomogli tudi k poučevanju podnebja na Marsu in tem, kako se je podnebje tekom časa spreminjalo. 

Rover Vztrajnost je na Marsu pristal 18. februarja lani.
Rover Vztrajnost je na Marsu pristal 18. februarja lani. FOTO: Shutterstock

Znanstveniki ostajajo previdni

V zadnjih dneh se je rover povzpel na "polico" v bližini delte. Po blagem klancu se bo rover nato povzpel na višino nekaj deset metrov nad tlemi kraterja. Tam bo opazoval okolico in iskal najoptimalnejši material za poučevanje. 

Čeprav je rover opremljen z najsodobnejšimi instrumenti za poučevanje organizmov, je malo verjetno, da bo sam podal ugotovitve o obstoju življenja. Znanstveniki so zato še vedno previdni. "Da bi lahko zatrdili, da obstaja življenje na drugem planetu, moramo imeti ogromen dokaz. Vse skupaj moramo potrditi tudi v naših laboratorijih," pred pretiranim optimizmom svari vodja Nasinega projekta Jennifer Trosper.

Rover se bo na dno kraterja vrnil do konca leta. Odložil bo zbirko kamnin, ki jo bo zbral pri spustu in štiri vzorce, ki jih je v preteklih mesecih pobral na dnu kraterja. Vztrajnost ima pred seboj še veliko let dela. Ko bo odložil prvo zbirko skal, bo šel še na lov po obali starodavnega jezera na Marsu. 

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Stanko Kodri?
21. 05. 2022 16.00
+1
Ne vem zakaj iščejo na Marsu Marsovce?? V slovenskem parlamentu jih je polno ki so padli z Marsa!