Izjemna druga četrtina dovolj za drugo zmago Dallasa nad Clippersi

Dallas, 27. 04. 2024 05.40 | Posodobljeno pred 11 dnevi

Košarkarji Dallasa so po zmagi v gosteh na drugi tekmi uvodnega kroga končnice v najmočnejši košarkarski ligi na svetu z odlično igro dobili tudi tretjo tekmo v domačem American Airlines Centru proti Los Angeles Clippersom in tako v seriji na štiri dobljene tekme povedli z 2:1 v zmagah. Slovenski zvezdnik v dresu Mavsov Luka Dončić je le za podajo zgrešil nov trojni dvojček, dvoboj je namreč končal z 22 točkami, 10 skoki in 9 podajami. Četrta tekma bo v nedeljo ob 21.30 z neposrednim prenosom na Kanalu A in VOYO.

Čeprav strelsko ni bil najbolj razpoložen, je bil slovenski reprezentančni kapetan vnovič prvo ime teksaške franšize na poti do druge zmage v seriji proti odlični zasedbi Los Angeles Clippers.

Luka Dončić je v 40 minutah dvoboja odigral zrelo in s številnimi podajami – na koncu jih je ob 22 točkah in 10 skokih zbral devet – večkrat uspešno zaposlil tandem visokih košarkarjev Derecka Livelyja in Daniela Gafforda, ki sta tokrat odigrala precej bolje kot na predhodnih dveh tekmah v gosteh. V prvi četrtini so gostje podobno kot na uvodni domači tekmi v Crypto.com z dobro obrambo uspešno zaustavili napad Mavsov, ki so zmogli vsega 18 točk (18:23), v tem delu igre je Dončić denimo dosegel le dve točki, a je treba v isti sapi zapisati, da je tri minute pred koncem zaradi bolečin v kolenu odšepal z igrišča.

V drugi četrtini pa smo znova videli tisti pravi Dallas z zaključka rednega dela sezone, ko je z granitno obrambo in številnimi hitrimi protinapadi uničeval tekmece. Povratnik po poškodbi v vrstah Clippersov Kawhi Leonard je bil znova neprepoznaven, tudi strateg gostov Tyronn Lue je po tekmi priznal, da še ni nared za največje napore, zato morajo biti zelo potrpežljivi z dvigovanjem njegove minutaže. Mavsi so s pomočjo bučnega občinstva iz minute v minuto dvigovali stopnjo agresivnosti v obrambi in ob zaostanku s sedmimi točkami (25:32) z delnim izidom 12:0 prešli v vodstvo za +5 (37:32).

Domači so na odmor odšli s prednostjo 13 točk (54:41), potem ko so ta del igre dobili kar s 36:18. Dončić je do polčasa zbral 14 točk ter po šest skokov in podaj. Tudi v nadaljevanju obračuna se razmerje moči med moštvoma ni spremenilo. Dallas je rutinirano ohranjal priigrano prednost iz druge četrtine, po podaji Dončića in uspešnem zabijanju Derricka Jonesa v 27. minuti je Dallas povedel za +18 (63:45), nato pa je prišel krajši mrk, ki mu je sledil niz uspešnih napadov gostov za znižanje zaostanka na –6 (68:62).

Ko je Dončić ob koncu tretje četrtine odšel na krajši počitek, je dirigentsko palico prevzel Kyrie Irving, ob Luki z 21 točkami drugi najboljši strelec Mavsov na tekmi. Z osmimi zaporednimi točkami je poskrbel za vnovično višanje prednosti domačih po 36 minutah tekme na 78:67.

Na začetku zadnjega dela igre je Dallas prišel do prednosti 21 točk (91:70), kar je očitno vrglo iz tira tokrat vidno nervoznega Russlla Westbrooka, ki je v enem od napadov domačih grobo zaustavil Dončića in se povrh vsega zapletel še s P.J. Washingtonom, nato pa sta bila oba izključena. Dallas ni imel težav z ohranjanjem visoke prednosti in je na koncu slavil pomembno zmago s 101:90.

Liga NBA, končnica, 1. krog (zahod), 3. tekma, izid:
Dallas Mavericks - Los Angeles Clippers 101:90 (18:23, 36:18, 24:26, 23:23)
(Luka Dončić: 22 točk, 10 skokov in 9 podaj v 40 odigranih minutah za Dallas Mavericks).