Maribor v vročem derbiju, ki je ponudil vse, nadigral Olimpijo

Maribor, 19. 02. 2023 14.45 |

Jakob Batič
72

Mariborčani so v Ljudskem vrtu z 2:0 dobili tretji večni derbi sezone, potem ko sta Žan Vipotnik in Marko Božić oba zadetka dosegla v prvem polčasu. V drugem so imeli gostje po izključitvi Josipa Iličića enajstmetrovko za vrnitev v srečanje, a tega niso znali izkoristiti. Namero Maria Kvesića je prebral Ažbe Jug. Kljub porazu Olimpija še naprej močno vodi, Maribor na drugem mestu zaostaja 12 točk.

Gregor Sikošek in Svit Sešlar
Gregor Sikošek in Svit Sešlar FOTO: Damjan Žibert

Glede na stanje na lestvici je bilo pričakovati, da bodo v obračun napadalneje krenili Mariborčani. Da bo res tako, je nakazal že strel Martina Milca v 12. minuti, s katerim Matevž Vidovšek ni imel večjih težav. Le dobro minuto kasneje je bilo nevarno na drugi strani, ko se je v kazenski prostor domačih prikradel Justas Lasickas, vendar se mu zaključek ni posrečil. Če dodamo še strel Aljaža Krefla po hitrem protinapadu v 28. minuti, je bilo to tudi vse, kar so bledi zmaji zmogli v prvem polčasu.

Varovanci Damirja Krznarja so imeli vse niti igre v svojih nogah. Tudi ko so gostom prepustili vajeti igre, so bili nevarni iz protinapadov. Enega teh je v 22. minuti kronal Žan Vipotnik, ko mu je sijajno žogo v prazen prostor poslal Ivan Brnić. Tudi po zadetku za 1:0 so bili vijolični še naprej podjetnejši. Marko Božić je bil prvič blizu v 32. minuti, ko je podajo Josipa Iličića skušal unovčiti s plasiranim strelom na daljšo vratnico, a je za približno meter zgrešil cilj. Le dve minuti kasneje je neuspešno meril še Ivan Brnić.

Pred začetkom so v domačem taboru podelili nagradno Vijol'čni bojevnik, ki jo navijači na prvi spomladanski tekmi tradicionalno podeljujejo najbolj borbenemu nogometašu kluba v minulem koledarskem letu. Iz rok predstavnikov navijaške skupine Viole jo je dobil kapetan Martin Milec.

Izid pa se je pred koncem polčasa še enkrat spremenil: Brnić in Gregor Sikošek sta odlično kombinirala na levi strani, občasni reprezentant je nato našel dobro postavljenega Božića, ki mu v kazenskem prostoru ni bilo težko premagati nemočnega Vidovška. Pred odhodom na odmor je že tako razgrete strasti še dodatno podžgal domači trener, ki je najprej glasno protestiral pri glavnem sodniku, potem pa z gesto z rokami poskrbel, da se je vzhodna tribuna dvignila na noge in svojim ljubljencem pred potjo v garderobo namenila bučen – in glede na prikazano tudi zaslužen – aplavz.

Pred nadaljevanjem je bilo jasno, da bodo zmaji morali pokazati povsem drugačen obraz, če se bodo želeli vrniti v srečanje, saj so bili v prvih 45 minutah enostavno prebledi, da bi si zaslužili kaj več kot zaostanek dveh golov. Že takoj na začetku drugega dela pa so dobili sijajno priložnost za vrnitev.

Po prostem strelu Svita Sešlarja je žoga v roko zadela Iličića. Sodnik David Šmajc je brez oklevanja pokazal na belo točko, za nameček pa je prvemu zvezdniku domačih pokazal drugi rumeni in posledično rdeči karton. Odgovornost je nase – tako kot proti Bravu – prevzel Mario Kvesić. Meril je v svojo desno, a je njegovo namero odlično prebral Ažbe Jug, ki je tako še na drugi zaporedni tekmi ubranil najstrožjo kazen.

Damir Krznar je dobil trenerski dvoboj z Albertom Riero. Prvič v tej sezoni se je zdelo, da je bila Olimpija nadigrana tudi v taktičnem vidiku. FOTO: Damjan Žibert

Sledile so minute, ko je imela Olimpija izrazito terensko premoč. Čvrsta mariborska obramba pa je skrbela, da Jug ni imel večjega dela. Po dobri uri igre so bile moči na zelenici znova poravnane, ko je Aljaž Krefl prekinil protinapad Maribora in tudi on prejel svoj drugi rumeni karton.

Izključitev je, kot se je kasneje izkazalo, dokončno "ubila" tekmo. Mariborčani so v boju deset na deset ponovno zagospodarili, Albert Riera pa niti z nekaterimi spremembami ni zmogel prebuditi svojih varovancev. Med 70. in 75. minuto so imeli domači kar tri zrele priložnosti, neuspešno so poskušali rezervist Marko Tolić, Vipotnik in Brnić. Zadnjo priložnost za Olimpijo je imel v 88. minuti rezervist Ivan Posavec, ki je močno sprožil s približno 20 metrov, odlično pa je posredoval Jug, ki je odbil v kot.

Ažbe Jug je na drugi tekmi spomladanskega dela ubranil še drugo enajstmetrovko.
Ažbe Jug je na drugi tekmi spomladanskega dela ubranil še drugo enajstmetrovko. FOTO: Damjan Žibert

Zaključek izjemno zanimivega derbija, ki je postregel s praktično vsem, kar lahko derbiji ponudijo, je nekoliko skazilo le dogajanje na tribunah. Potem ko so iz gostujočega sektorja na teren odvrgli številna pirotehnična sredstva, so začeli proti domačim navijačem leteti še stoli. Posredovati je morala policija, ki je strasti umirila šele po uporabi solzivca.

Zmaji so v 23. krog vstopili s 13 točkami naskoka pred drugim Celjem, ki je v soboto le remiziral v Sežani (2:2), od Maribora pa so imeli kar 15 točk več, potem ko so dobili oba prejšnja derbija v tej sezoni. Kljub temu je v Ljudskem vrtu vladala prava evforija, saj so njihovi ljubljenci dobili zadnjih šest prvenstvenih tekem. V spomladanski del so vstopili z minimalno zmago v Kopru, za katero je poskrbel Žan Vipotnik. Na uvodu v drugi del je bila uspešna tudi Olimpija, ki je prejšnjo soboto doma z 2:1 ugnala Bravo.

Damir Krznar z izbiro začetne postave ni presenetil, začela sta tako Josip Iličić kot prvi strelec prvenstva Žan Vipotnik. Na drugi strani je bila glavna novica, da je na klopi ostal Mustafa Nukić, ki se še ni najbolj vživel v vlogo osrednjega napadalca. Se pa je med prvih enajst vrnil kapetan Olimpije Timi Max Elšnik, ki je proti Bravu manjkal zaradi bolezni.