Argentinci viseli, a zdržali: Messi in Alvarez potopila borbene Avstralce

Doha, 03. 12. 2022 22.17 |

Jakob Batič
74

Argentina se je pridružila Nizozemski v četrtfinalu svetovnega prvenstva, potem ko je na drugi sobotni tekmi z 2:1 ugnala Avstralijo. Za vodstvo z 2:0 sta poskrbela jubilant Lionel Messi, ki je odigral svojo tisočo tekmo v karieri, in Julian Alvarez. Upanje borbenim Avstralcem je v 77. minuti z avtogolom vlil Enzo Fernandez, a je do konca ostalo pri izidu 2:1.

Statistika Lionela Messija proti Avstraliji.
Statistika Lionela Messija proti Avstraliji. FOTO: Sofascore.com

Pred tekmo je bilo glavno vprašanje, komu bo v napadu zaupal argentinski selektor Lionel Scaloni. Ob Lionelu Messiju se je odločil za Papuja Gomeza in osrednjega napadalca Juliana Alvareza, ki je dosegel drugi zadetek proti Poljakom. Na klopi sta ostala Angel Di Maria, ki naj bi imel nekaj težav s poškodbo, in Lautaro Martinez. Tudi v taboru Avstralije je v primerjavi z zadnjo tekmo prišlo do ene spremembe, pričakovano je na sredini igrišča namesto Craiga Goodwina začel Keanu Baccus, ki se je izkazal v drugem polčasu proti Dancem.

Mat Ryan je bil v 35. minuti brez moči, premagal ga je Lionel Messi.
Mat Ryan je bil v 35. minuti brez moči, premagal ga je Lionel Messi. FOTO: AP

Prvi polčas ni navdušil, pa vendar so ga Argentinci sklenili z nasmeškom na obrazu, saj so vodili z 1:0. Gavči so povsem pričakovano nadzirali potek tekme, imeli večji del polčasa žogo v svojih nogah, a jim zgoščena avstralska obramba ni dovolila veliko priložnosti. Če smo natančnejši, jim je zgolj eno. V 35. minuti so Argentinci kombinirali na desni strani, podajo v kazenski prostor je dočakal osrednji branilec Nicolas Otamendi, ki je žogo z enim dotikom prepustil vtekajočemu Messiju, ta pa jo je v svojem slogu z levico poslal za hrbet nemočnega Mata Ryana. To je bil zanj 789. gol v karieri in 13. na zadnjih osmih tekmah v reprezentančnem dresu.

Za Messija je to bila 169. tekma v argentinskem dresu, še 831 jih je doslej odigral v klubski konkurenci, 778 za Barcelono in 53 za PSG.

Začetek nadaljevanja je bil podobno zadržan kot prvi del. Po 12 minutah igre pa je bilo srečanje na videz odločeno. Avstralski vratar Mat Ryan se je poigraval pred svojimi vrati, žogo mu je vzel Alvarez, ki ga je z natančnim strelom uspel premagati za prednost Argentine z 2:0. V 65. minuti bi lahko še drugič na tekmi v polno meril Messi, ki si je s preigravanjem pripravil dovolj prostora, a je avstralska obramba uspela razčistiti.

Julian Alvarez je kaznoval neprevidnega Mata Ryana.
Julian Alvarez je kaznoval neprevidnega Mata Ryana. FOTO: AP

Kazalo je, da se bodo Argentinci sprehodili do konca srečanje in v četrtfinale, a so v 77. minuti prejeli opozorilo. Avstralci so z visokim "pressingom" prišli do žoge na nasprotnikovi polovici. Po predložku z leve strani je do strela prišel rezervist Craig Goodwin, Enzo Fernandez pa je strel nesrečno preusmeril za hrbet Emiliana Martineza

Le štiri minute kasneje bi lahko semafor kazal celo neodločen rezultat. Aziz Behich se je s slalomom sprehodil skozi zadnjo vrsto Argentine, a je bil njegov strel v zadnjem trenutku blokiran. Globoko v sodniškem dodatku, ki je trajal kar sedem minut, se je priložnost ponudila šele 18-letnemu Garangu Kuolu, a se je Martinez izkazal s fantastično obrambo, po kateri je glavni sodnik Szymon Marciniak odpiskal konec srečanja.

Avstralci so se vrnili v srečanje po avtogolu Enza Fernandeza, a več od tega niso zmogli. FOTO: AP

Argentinci v četrtfinalu proti Nizozemcem

Pred tem sta boje v osmini finala odprli ekipi Nizozemske in ZDA. Zanesljivo, s 3:1, so slavili tulipani, za katere so zadeli Memphis Depay, Daley Blind in Denzel Dumfries, ki je asistiral za prva zadetka. Za Američane je bil edini strelec rezervist Haji Wright, ki je na zares neverjeten način znižal na 2:1, a je bilo to premalo za popoln preobrat nogometašev ZDA. Več si lahko preberete spodaj.