Razigrani Nizozemci 'po bokih' strli ameriški odpor

Doha, 03. 12. 2022 15.02 |

Jakob Batič
23

Nizozemci so si kot prvi priigrali mesto med najboljšimi osmimi reprezentancami na svetovnem prvenstvu v Katarju. V osmini finala so zanesljivo (3:1) ugnali Američane, potem ko so levji delež opravili že v prvem polčasu (2:0). Junak obračuna je bil z golom in asistencama bočni branilec Denzel Dumfries. Vsi trije zadetki tulipanov so namreč padli po predložkih s strani.

Christian Pulisic je že v tretji minuti zapravil sijajno priložnost za vodstvo ZDA. FOTO: AP

Louis van Gaal ni spreminjal začetne enajsterice, ki je pred dnevi premagala Katar. Steber obrambe je znova Virgil van Dijk, v sredini je začel Frenkie de Jong, ki v skupinskem delu ni navdušil, v napadu pa prvi strelec tulipanov Cody Gakpo in povratnik po poškodbi Memphis Depay. V taboru ZDA je prišlo do dveh sprememb: Walker Zimmerman je bil v obrambi namesto Camerona Carter-Vickersa, poškodovanega napadalca Josha Sargenta je nadomestil Jesus Fereira. Glavna novica za vse navijače čez lužo je brez dvoma bila, da je bil nared za največje napore Christian Pulisic, ki je bil pod vprašajem zaradi trka z iranskim vratarjem v torek.

Memphis Depay pa je bil v deseti minuti natančnejši in je poskrbel za vodstvo Nizozemcev. FOTO: AP

Američani so v skupinskem delu na vseh treh tekmah prikazali bistveno boljšo igro v prvem polčasu, zato je bilo pričakovati, da bodo tudi tokrat začeli odločno. Na to je nakazala že izjemna priložnost Christiana Pulisica v tretji minuti, ki se je zavoljo zaspane nizozemske obrambe izognil prepovedanemu položaju, a nato v situaciji iz oči v oči ni uspel ugnati Andriesa Nopperta, ki je odlično posredoval.

Tudi v nadaljnjih minutah so imeli nogometaši ZDA terensko premoč, tulipani pa so kar nekoliko presenetljivo povedli že iz prve konkretne akcije. Frenkie de Jong je začel akcijo v svojem kazenskem prostoru, po kombinaciji natančnih podaj je žoga prišla na desno stran napada, kjer je odličen predložek pripravil Denzel Dumfries, kronal pa ga je Memphis Depay. Nogometaš Barcelone je v 20. minuti naslednjič zapretil po hitrem protinapadu, a iz zahtevnega položaja ni bil dovolj natančen.

Daley Blind z nizozemsko klopjo proslavlja zadetek za 2:0 proti ZDA.
Daley Blind z nizozemsko klopjo proslavlja zadetek za 2:0 proti ZDA. FOTO: AP

Nato so Američani znova vzpostavili ravnotežje in imeli več od igre (prvi polčas je bila posest 63:37 v njihovo korist), a poti za Noppertov hrbet niso našli. Še najbolj nevaren je bil v 44. minuti Sergino Dest po solo prodoru, a je nizozemska obramba uspela razčistiti. Globoko v sodniškem dodatku pa je sledil nov šok za Američane, po skoraj identični akciji kot v 10. minuti je Dumfries podal v osrčje kazenskega prostora, kjer je bil na pravem mestu Daley Blind

Ob zaostanku dveh zadetkov se je ameriški selektor Gregg Berhalter že med premorom odločil za prvo spremembo, med navijači zelo priljubljenega, a tudi malo vidnega napadalca Jesusa Ferreiro je nadomestil Giovanni Reyna. Znova so v polčas bolje vstopili nogometaši iz ZDA. V 50. minuti je imel znižanje na nogi Tim Ream, a mu je Noppert z odličnim posredovanjem preprečil veselje. Nadarjeni rezervist Reyna se je kmalu zatem izkazal s podajo do Westona McKennieja, ki je meril preko vrat.

Andries Noppert je tudi proti ZDA blestel z nekaj odličnimi posredovanji.
Andries Noppert je tudi proti ZDA blestel z nekaj odličnimi posredovanji. FOTO: AP

Nizozemci so bili v tem delu tekme pomaknjeni nekoliko nazaj in so prežali na protinapade, saj so imeli v ospredju v Depayju, Gakpoju in Stevnu Bergwijnu tri izjemno hitre napadalce. Omenjena trojica si je priigrala nekaj polpriložnosti, a pravih zaključkov na vrata Matta Turnerja ni bilo vse do 70. minute, ko je z razdalje sprožil Teun Koopmeiners, vratar Arsenala je uspel odbiti, Gakpo je nato poskušal z glavo (pri čemer je verjetno bil tudi v prepovedanem položaju, op. a.), a je bil Turner še enkrat na pravem mestu.

15 minut pred koncem se je Američanom "iz nič" ponudila zlata priložnost za znižanje, Depay je slabo zavrnil žogo in jo podal naravnost do Hajija Wrighta, ki je uspel zaobiti Nopperta, a je bil v trenutku strela že preveč v mrtvem kotu, da bi zatresel notranji del mreže. Napadalec turškega Antalyasporja se je za zapravljeno odkupil že čez nekaj sekund. Nizozemci so še enkrat izgubili žogo na svoji polovici, Pulisic je prišel do predložka z desne strani, ki ga je Wright iznajdljivo uspel pretvoriti v zadetek, potem ko je z enim dotikom lobal nemočnega Nopperta.

Haji Wright je z neverjetnim dotikom poskrbel za znižanje Američanov na 2:1.
Haji Wright je z neverjetnim dotikom poskrbel za znižanje Američanov na 2:1. FOTO: AP

Američani so se po danem zadetku razleteli po igrišču. Nizozemci so imeli še naprej težave v izgradnji napadov, pa vendar so po pičlih petih minutah pritiska uspeli dokončno umiriti Američane. Znova so se zatekli k preverjeni akciji pošiljanja predložkov s strani. Tokrat je napad potekal po levi strani, strelec drugega zadetka Blind je poslal visoko žogo, ki je preletela celotno ameriško obrambo, na drugi vratnici pa jo je povsem osamljen dočakal Dumfries, ki z levico ni imel težav za 3:1. Nogometaš Interja je dvema asistencama v prvem polčasu dodal še asistenco.

Denzel Dumfries je bil v 81. minuti povsem sam v ameriškem kazenskem prostoru in mu ni bilo težko poskrbeti za 3:1. FOTO: AP

Kljub izdatnemu sodniškemu dodatku – šest minut – je bil potnik v četrtino finala po golu Dumfriesa odločen. Louis van Gaal je smotrno umiril igro z zamenjavami. Najprej je vstopil debitant v nizozemski reprezentanci Xavi Simmons, v sodniškem dodatku je obrambo okrepil še Matthijs de Ligt. Američani do konca niso imeli pravih možnosti, da bi prišli do še enega zadetka, ostalo je pri 3:1.