SP v nogometu 2022

Japonci z zmago nad Španijo do prvega mesta v skupini E

Katar, 01. 12. 2022 22.20 |

V skupini E so si lahko še vse štiri reprezentance zagotovile nastop v izločilnih bojih. Pred pričetkom obračunov so s štirimi točkami vodili Španci, na drugem mestu so bili Japonci, ki so imeli tri točke. Prav toliko so jih imeli Kostaričani, ki so bili tretji, na zadnjem so se držali Nemci, ki so si priigrali zgolj točko. Četrtkova obračuna Španije in Japonske ter Nemčije in Kostarike sta tako dala vse odgovore. Japonci so pripravili novo presenečenje in z dobro igro v drugem polčasu premagali Špance. Nemci so bili boljši od Kostaričanov, kar pa ni zadostovalo za napredovanje v izločilne boje. Tja potujeta Japonska in Španija.

Alvaro Morata
Alvaro Morata FOTO: AP

Dvoboj Španije in Japonske je spadal med enega pomembnejših na tem svetovnem prvenstvu. Stanje v skupini E namreč ni dopuščalo večjih napak in presenečenj. Na drugi tekmi omenjene skupine sta se merili še reprezentanci Nemčije in Kostarike. Prva postava Španije tako ni presenečala.

Že na začetku smo videli značilno špansko igro, Alvaro Morata je v deveti minuti streljal na gol, žoga pa je končala v vratarjevih rokah. V 11. minuti je bil nogometaš madridskega Atletica uspešen. Z glavo je zadel v polno, podal mu je Azpilicueta

Morata je dosegel že svoj tretji zadetek na tem prvenstvu in 30. za špansko reprezentanco. Španec je imel v 23. minuti vnovič lepo priložnost, toda tokrat je bil uspešnejši japonski vratar Gonda. Na igrišču se je poznala premoč Španije, Japonci sploh niso prišli do izraza. Japonci so ob izteku začeli igrati precej bolj agresivno, kar se je poznalo pri rumenih kartonih, ne pa pri rezultatu. Prejeli so kar tri v šestih minutah. Do konca tekme nismo videli več zadetkov, čeprav so bili Španci za razred boljši nasprotnik.

Že takoj na začetku drugega polčasa so se stvari obrnile. Japonci so izenačili rezultat na 1:1. Svoj drugi zadetek na prvenstvu je v 48. minuti dosegel Ritsu Doan. Le hip za tem so Japonci prišli še do drugega zadetka na tekmi, ki se je sprva zdel kot neveljaven, toda po presoji VAR-a je bil zadetek priznan. Gol je dosegel Ao Tanaka v 51. minuti. Španci so se zdeli izgubljeni, na igrišču so prevladovali nasprotniki. Španija je bila povsem razglašena. Tudi v nadaljevanju tekme se Španci še niso pobrali po dveh hitrih zadetkih, ki so jih prejeli, in tako vse do konca rednega dela.

Tudi v sodnikovem dodatku, ki ga je bilo kar sedem minut, nismo videli posebnosti. Japonska je tekmo dobila z rezultatom 2:1 in tako zaključila skupinski del na prvem mestu. Španci kljub slabi predstavi v drugem polčasu in porazu na zadnji tekmi napredujejo v izločilne boje tega svetovnega prvenstva. S prvenstvom sta zaključili Kostarika in Nemčija, ki sta se razšli z rezultatom 2:4.