Dvojček Richarlisona za prvo brazilsko zmago na mundialu

Doha, 24. 11. 2022 21.51 |

Marko Juvan
61

V drugi tekmi skupine G svetovnega prvenstva v nogometu sta se v Lusailu pomerila Brazilija in Srbija. V prvem polčasu so Srbi z disciplinirano igro v obrambi še uspešno parirali favoriziranim tekmecem, v nadaljevanju pa je brazilska kakovost le prišla na dan. Z dvema goloma vročega Richarlisona, ki na Otoku igra za londonski Tottenham, so Brazilci slavili z 2:0, z igro v drugem delu pa dokazali, da jih upravičeno uvrščajo med največje kandidate za končni naslov. Brazilija se bo v naslednjem krogu pomerila s Švico, Srbija pa s Kamerunom. Obe tekmi bosta 28. novembra.

Do svoje premierne tekme na SP v Katarju sta prišli tudi reprezentanci Srbije in Brazilije. Ekipi sta se srečali tudi pred štirimi leti, ko je šlo za prvenstvo v Rusiji, in takrat je bila z 2:0 boljša Brazilija.

Petkratni svetovni prvaki iz Brazilije so zmagovito odprli zaključni turnir v Katarju, kjer sodijo v najožji krog favoritov za končno zmago. Selecao je odpor orlov po sijajni predstavi zlomil v drugi polovici tekme.

Očitno so ta dvoboj Srbi bolj kot ne že pozabili, saj so bili v napovedih pred tekmo v Lusailu pregovorno optimistični, morda celo prepotentni in tekmecem zabičali, da predčasno ne bodo slekli hlač, pa četudi gre za reprezentanco, ki jo v Katarju uvrščajo med najožje favorite za končni naslov. Še več, četa selektorja Dragana Stojkovića je "vpila", da se nikogar ne boji in da pričakuje proti kariokam pozitiven rezultat. Srbe ni prestrašil niti podatek, da Brazilci v skupinskem niso izgubili na zadnjih 15 tekmah na svetovnih prvenstvih.

Resda so imeli favoriti dvoboje že v prvem polčasu precej več od igre in tudi pričakovano terensko pobudo, a si razen nekaj pol priložnosti, najbolj aktiven je bil član madridskega Reala Vinicius Junior, niso priigrali. Srbi so delovali zelo koncentrirano in disciplinirano v obrambi, tako da njihov vratar Vanja Milinković Savić ni imel obilo dela v prvih 45 minutah, ko sta nasprotnika travnik zapustila brez doseženega gola. Srbi, ki v Katarju nastopajo na petem svetovnem prvenstvu, so bili nekajkrat nevarni ob prekinitvah, grozili pa so tudi s protinapadi, ki pa se praviloma niso končali s strelom na nasprotnikovo vrata, ki jih je branil Liverpoolov Alisson Becker

Brazilija vs Srbija
Brazilija vs Srbija FOTO: Sofascore.com

Da bodo v drugem polčasu dali v prestavo višje, so Brazilci pokazali že v uvodni minuti nadaljevanja, ko so bili blizu vodstvu. Tudi tokrat je bil na mestu Milinković Savić. Drugi del tekme so favoriti vzeli precej bolj resno, delovali so bolj živahno in z raznovrstnimi odločitvami, tako da so imeli Srbi precej dela v obrambnih nalogah, ki pa so jih odlično opravljali. Ob kančku sreče je srbska mreža še naprej mirovala.

Tudi v 60. minuti, ko so bili nasprotniki še najbližje uvodnemu zadetku.

Srbski selektor Dragan Stojković je z menjavami - kar štiri je opravil med 57. in 66. minuto - skušal spremeniti potek dvoboja, njegovo drzno postavitev pa so Brazilci izkoristili že v 73. minuti, ko je po podaji Viniciusa z leve strani Richarlison z atraktivnim strelom iz obrata še drugič premagal srbskega vratarja.

Z roba kazenskega prostora je sprožil dolgoletni Juventusov nogometaš Alex Sandro, a je srbskega vratarja rešil okvir vrat. Brazilski pritisk se je nadaljeval in le nekaj trenutkov kasneje tudi prinesel uvodni gol na tekmi. Iz bližine se je najbolje znašel vroči Richarlison, ki je zabil svoj osemnajsti reprezentančni gol in že peti na zadnjih štirih tekmah. Reakcija srbske klopi na čelu s selektorjem Draganom Stojkovićem je bila bliskovita in v igro je poslal tri nove moči, med drugim tudi Juventusovega napadalca Dušana Vlahovića. Ob rezultatskem zaostanku so Srbi bolj pogumno in pogosteje napadali brazilsko polovico, a  ob tem puščali ogromno prostora, tako da so bili "rumeni" ves čas nevarni. Če prvi prejeti gol še ni razorožil Srbov, pa jih je drugi brez dvoma.

Richarlison vs Srbija
Richarlison vs Srbija FOTO: AP

Po drugem zadetku Richarlisona, ta je zabil na atraktiven način, so se nogometaši Srbije vidno predali, na drugi strani pa so bili razbremenjeni Brazilci, tudi ob vstopu rezervistov, precej bližje tretjemu golu, kot Srbi prvemu. Deset minut pred koncem je Casemiro s strelom z roba kazenskega prostora zadel okvir vrat, blizu spremembi izida je bil tudi Fred, Srbi pa so bili nevarni le ob poskusu rezervista Vlahovića. Tekmo je zaradi lažje poškodbe predčasno končal Neymar, a so tudi rezervni igralci Brazilije nadaljevali tam, kjer so končali člani udarne enajsterice in prevlada južnoameriških nogometašev se je nadaljevala vse do zaključnega sodniškega žvižga.